2013. május 15., szerda
Igazi csajos, tavaszias torta
Egy 2 éves kislánynak névnapjára készült, Eszterházy torta volt az alap.
Szerettem volna egy igazán szép, virágos, tavaszias, csajos tortát készíteni.
Így sikerült ...
2013. május 8., szerda
Csokoládétorta asztalos mesternek
Nagy kihívás volt ez a torta. Részben a fűrész miatt. Először használtam tragant masszát és nem tudtam, hogy viselkedik. Féltem, hogy esetleg eltörik a fűrész, de mondhatom nemhogy eltört, de olyan masszív és kemény lett, hogy akár még fűrészelni is lehetett volna vele.
A táblát szintén tragantmasszából készítettem, kakaóporral színeztem, igyekeztem úgy hogy erezetes legyen. Ezt a szép idézetet kérték rá, kinyomtattam papírra, átindigóztam és kakaóporral színezett glazúrral írtam rá. A fatörzs két vége és a kis kiálló rész vége fondantból van, kakaóporral erezetet festettem rá és a végén beleállítottam a "fába" fűrészt.
Tragant massza receptje:
1 kg porcukorra megadva.
15 gr zselatint beáztatok kb. 6 evőkanál vízbe. Ha megdagadt, hozzáadok 5 g borkősavat és 30 ml vizet, majd gőz fölött felmelegítjem és belekverek kb. 1 kg átszitált porcukrot. Jól összegyúrom majd légmentesen zacskóba csomagolom és állni hagyom pár órát. Nagyon gyorsan szárad ezért egyszerre csak kis adaggal dolgozzunk és a többit csomagoljuk vissza.
A csokoládés piskótát ez alapján a recept alapján sütöttem meg. A krém fejtörést okozott, mert én nem szeretem a csokitortát, főleg a vajas krémet nem, így kétféle krémet kipróbáltam. Nekem az egyik ízlett (pudingos változat), a férjemnek a másik (vajkrémes változat), így megalkottam a saját verziómat, összekevertem a kettőt.
Így lett a kövekező:
Hozzávalók:
4 tojás
1 vaníliás cukor
20 dkg kristálycukor
2 evőkanál kakaó
20 dkg étcsoki
10 dkg vaj
1 étcsokoládés pudingpor
2-3 evőkanál kristálycukor
4 dl tej
2-3 dl tejszín
rum ízlés szerint
Először elkészítem a pudingot. 3 dl tejet felteszek melegíteni, a maradék 1 dl-hez hozzáadom a pudingport és a 2-3 evőkanál kristálycukrot, csomómentesre elkeverem. Amikor forr a tej hozzáöntöm a pudingporos tejet és ismét felforralom, igyekezve hogy csomómentes maradjon. Lehúzom a tűzről, belekeverek 10 dkg apróra tördelt étcsokoládét. Félreteszem hűlni. Ezután a tojásokat, a vaníliás cukrot és a kristálycukrot egy tálba mérem, mixerrel keverem, habosítom, majd vízgőz fölé helyezve tovább keverem addig, míg belenyúlva kellemetlenül forrónak nem találom a habot. Leveszem a vízgőzről, beleszitálom a kakaót, beleöntöm a másik 10 dkg apróra tört csokit is, majd jól elkeverem benne. Szobahőmérsékletűre hűtöm, majd 3-4 órára hűtőbe teszem, hogy jól lehűljön. A nagyon lágy vajat ráteszem a hideg alapra, majd együtt jól kihabosítom. Ezután hozzáadom az étcsokis pudingot és a felvert tejszínt és rumot, ízlés szerint. Ha kell, lehet még édesíteni, nekem így elég édes volt. Nekem ez így azért ízlett, mert nem volt túl vajas, sem pudingos, viszont igazán finom csokoládéízű volt.
Diabetikus túrós-málnás torta
Hagyományos díszítéssel kérték tőlem ezt a tortát, azzal a kéréssel, hogy csajos legyen és a 40-es szám megjelenjen rajta.
A piskótához Kiskukta receptjét használtam, mint általában. Mivel külön kérték, hogy sok krém legyen benne és kevés tészta, így 1 tojásos piskótát sütöttem és azt terveztem kétfelé vágni (16 cm-es formában). Aztán a krém nem lett annyira masszív, így végül egy nagyon vékony lapot még a felső tésztából levágtam és beraktam középre. Szintén Kiskukta oldalán talált túrós töltelék került bele, de mivel diabetikusan kérték, így nyírfacukrot használtam illetve kicsit módosítottam az arányokon és reszelt citromhéjat is tettem bele. Nekem híg lett a krém, féltem nem lesz elég masszív, így biztos ami biztos alapon még egy zselatin fixet beleraktam egy minimális mennyiséget kivettem, azt kentem kívülre. Tejszínhab rózsákat kapott, középre málna és tortazselé került és diabetikus marcipánnal díszítettem, amit szintén én csináltam, zselatin, víz, margarin, méz, madula és nyírfacukor felhasználásával. Összességében elégedett voltam végeredménnyel.
Címkék:
diabetikus
,
gyümölcsös
,
torta
2013. május 7., kedd
Tripla csokimousse torta
Amikor erre a tortára megkértek, hogy készítsem el, nagyon sokat kutakodtam, keresgéltem az interneten a tökéletes receptért. Két verziót ki is próbáltam mini adagban, aztán megszületett az én verzióm. A tészta alap a Cuppcake blogban található Sacher tészta lett. Ezt korábban már egy sütinyalókánál használtam és nagyon ízlett. A középső csokimousse réteg ötletét Mandulasarok oldalán talált recept adta, de egy kicsit átalakítottam. A felső fehércsokimousse réteg pedig egy külföldi oldalról származik.
Alsó szint - tészta:
10 dkg szobahőmérsékletű vaj
14 dkg étcsokoládé
14 dkg porcukor
4 nagyobb tojás
7 dkg liszt
csipet só
A vajat a cukor 2/3-ával kikeverem, jó habosra. Közben felolvasztom a csokit vízgőz felett. A csokit hagyom hűlni, majd beleöntöm a vajkrémbe, keverem. A tojássárgákat egyenként belekeverem a masszába, a fehérjéket a maradék porcukorral kemény habbá verem, majd az egészet összeforgatom óvatosan. A végén beleszitálom a lisztet, és simává keverem. Kb. 180 fokon sütöm, 15-20 perc alatt megsül. Amikor kihűlt leveszem róla a sütőpapírt.
Középső étcsokimousse réteg:
3 tojássárgája
1 tojás
120-130 ml egyszerű szirup (ezt 13,5 dkg cukorból 135 ml vízből kell főzni)
22,5 dkg étcsokoládé minimum 60%-os
450 ml tejszín
A csokoládét gőz felett megolvasztom, a tojásokat a sziruppal vízfürdőben, úgy, hogy az edény félig a vízben legyen, krémesre verem, majd leveszem a tűzről és addig verem tovább, amíg kihűl. Az olvasztott csokoládét a tojásos masszához keverem, majd óvatosan beleforgatom a felvert tejszínt.
A 22 cm-es tortagyűrűt a tészta köré rakom, ráöntöm az étcsokimousse-t, elsimítom és legalább 2 órára hűtőbe teszem dermedni.
Felső fehércsokimousse réteg:
3/4 teáskanál étkezési zselatin
1 evőkanál víz
18,5 dkg fehércsokoládé
250 ml tejszín
A zselatint összekeverem a vízzel és félreteszem kb. 5 percig. 50 ml tejszínt felmelegítek és hozzákeverem a zselatinhoz. Vízfürdő felett felolvasztom a fehércsokit, majd hozzákeverem a tejszínes zselatint. Félreteszem 5-8 percig hűlni. Felverem a tejszínt és óvatosan hozzákeverem a fehércsokis masszához.
Ha megdermedt a középső étcsokimousse réteg, ráöntöm és visszateszem a hűtőbe, legalább 2 órára, de legjobb egy éjszakára.
Díszítéshez:
15-20 dkg étcsokoládé
2-3 dkg tejcsokoládé
1 dl tejszín
kakaópor, porcukor
A díszítéshez étcsokit olvasztottam, egy zsírpapírra ráöntöttem, elsimítottam, majd hűtőbe tettem, megdermesztettem. Majd lemértem a torta magasságát és kb. 1 cm-rel magasabb téglalapokat, majd abból kb. két ujjnyi széles csíkokat vágtam. Ezután tejcsokit olvasztottam, beleraktam zacskóba, majd a sarkát kivágtam és hullámos mintákat csináltam rá, majd hűtőbe tettem. A tortát körbe felvert enyhén cukrozott tejszínhabbal kentem meg, majd rárakosgattam a csokilapokat. Tetejére kakaós tejszínhabrózsák, csokidíszek és csokiforgácsok kerültek.
Feliratkozás:
Bejegyzések
(
Atom
)