2013. szeptember 30., hétfő

Harley Davidson torta


A logót egy nappal a torta készítése előtt elkészítettem. Kinyomtattam a megfelelő méretben, kivágtam a formát, a betűket, majd késsel kivágtam fondantból. Eltöltöttem vele pár órát :)
A fondantot már  a készítés elején, amikor még folyékony állapotú volt, megszíneztem feketére. Legvégül kerültek rá az oldalára a lángok. Belül Eszterházy ízesítésű volt.

Repülőgép torta



Egy kedves ismerősömnek készült, aki életében először repült és hazaérkezvén ez volt a meglepetés.
A szárnyak tragant masszából készültek, a feliratot pedig ráfestettem. A kis felhők glazúrból készültek.

2013. szeptember 27., péntek

Esküvői torta élővirágos díszítéssel


Íme, az ígért esküvői torta. Az első ... , amit készítettem.
Alsó szint Eszterházy, középső konyakmeggyes-trüffel, legfelső málnás-mascarponés vörös bársony piskótával. A legalsó szintet töltöttem először és utána ennek a magassága határozta meg a többi szint magasságát, mert próbáltam nagyon igyekezni, hogy mindhárom szint ugyanolyan magas legyen.
Díszítésnél rám csupán a marcipánnal történő bevonás várt, illetve a 3 figura, de azt már elkészítettem pár nappal korábban.
A gyönyörű, élővirágos díszítést egyik nagyon kedves barátnőm készítette.
Leginkább a felépítés miatt izgultam. Műanyag tartórudat vettem középre, de azért még a szélekre is tettem fa rudacskákat.
Nekem nagyon tetszett a végeredmény, elsőre teljes mértékben elégedett voltam.

2013. szeptember 22., vasárnap

Leánybúcsús torta


Belül Eszterházy ízesítésű torta, mely egy menyasszonynak készült leánybúcsúra. A figurákat elkészítettem előre. Ez volt az első torta, amit marcipánnal burkoltam. Számomra nehezebb volt vele dolgozni, de lehet, hogy csak azért, mert a fondantot szoktam meg.
És ez volt a marcipános burkolás főpróbája, ugyanis az a megtiszteltetés ért, hogy esküvői tortát is én készíthettem, mely háromemeletes és marcipánburkolású volt. Hamarosan megmutatom ...

2013. szeptember 21., szombat

Piping gél - Az én fondant ragasztóm

Régóta szerettem volna erről az alapanyagról egy bejegyzést. Nagyon sokáig kerestem a tökéletes, ehető ragasztó anyagot a tortákhoz, amikkel rá tudom ragasztani a fondantra a díszítéseket vagy figura összeállításánál tudom használni. Sok helyen láttam, hogy írják, hogy fondantot felhigítva ragasztanak. Ez nekem nem vált be. Még a glazúr volt erre a legjobb, de annak macerás volt minden alkalommal az elkészítése, ráadásul mivel fehér, óhatatlanul itt-ott kikandikált.
Egyszer interneten rendeltem ehető ételragasztót, mely Edible Glue néven fut. Tökéletes volt, de amikor elfogyott és azonnal kellett, hosszadalmas lett volna megint a rendelése. Ezért keresgéltem hasonló recept után és úgy érzem megtaláltam!

Nagyon egyszerű elkészíteni és hűtőben tárolható.

75 gramm porcukor
1 evőkanál étkezési keményítő
60 ml víz
60 ml citromlé

Össze kell keverni az anyagokat és folyamatosan kevergetve főzni, amíg be nem sűrűsödik és átlátszóvá nem válik.

Íme a végeredmény:


2013. szeptember 19., csütörtök

Magic Chef, a Csodakukta torta


Nagyon kedves kéréssel kerestek meg. Egyik ismerősöm édesanyját szerette volna meglepni 60. szülinapja alkalmából egy szép tortával. Ezt a készüléket kérte, mert édesanyja - aki egy konyhatündér - előszeretettel használja a csodakuktát, mondhatni a jobbkeze a konyhában.
Bevallom fogalmam sem volt, hogy csinálom meg, de elkészült. Tulajdonképpen a faragás volt a lényeg, azt kellett tökéletesre alkotni, bár a bevonással is rendesen megküzdöttem. De utána már ment mint a karikacsapás. Belül csokoládés volt.

Torta Aranylakodalomra



 
50. házassági évfordulóra kértek egy emeletes tortát. Az alapötlet egy fehér sziluettes torta volt, fekete szalaggal és a tetején az ostyával. Viszont mivel mindenképp szerettem volna, hogy megjelenjen valahol diszkréten az arany, így azt találtam ki, hogy a szalag valamiképpen arany-fekete lesz. Ez már nekem nem jött össze a fehér alappal, így megváltoztattam az eredeti fehér alapszínt, erre a tejeskávé-szerű színre és csillámport tettem rá, így szerintem nagyon összhangba került a szalaggal és a sziluettekkel. A sziluetteket fekete ételfestékkel festettem. A tortafotót pedig előzetesen megrendeltem az interneten. Nagyon szép volt, így nem kellett rátenni zselét, a fotót és a szélét piping géllel ragasztottam rá a tortára.
Belül az alsó szint málnás mascarponés volt vörös bársony piskótával, a felső szint pedig narancsos-trüffeles.  

2013. szeptember 18., szerda

Keresztelő torta


Kisebbik keresztlányom keresztelőjére készítettem.
A szokásos piskótával 22 cm-es tortaformában sütöttem 2 db 2 tojásos lapot, de 3 tojással.
Mindkettőt kettévágtam, így három réteg töltelék került bele. A töltelék málnahabos-fehércsokoládés volt. Alul és felül málnahab, középen fehércsokoládé.

Málnahab:
4 dl tejszín
350 gramm fagyasztott málna
250 gramm fehércsokoládé
1 habfixáló

Egy nappal a töltés előtt kell elkészíteni, mert le kell hűlnie a krémnek.
A málnát felengedtem valamennyire, majd botmixerrel összeturmixoltam és szűrőn átszűrtem (ezt nem muszáj, de mivel a málna elég magos, úgy gondoltam így jobb lesz). A tejszínt felmelegítettem beletördeltem a fehércsokit és felolvasztottam, majd hozzáadtam a málnát. Nekem nem kellett cukrozni, így megfelelő volt. Egy éjszakára hűtőbe tettem, másnap felvertem egy habfixálóval.

Fehércsokoládés hab:
3 dl tejszín
150-200 gramm fehércsokoládé (csokoládétól is függ, hogy mennyi, érdemes közbe kóstolgatni)
1 habfixáló

Szintén egy nappal előbb kell elkészíteni. Felmelegítettem a tejszínt és beletördelve felolvasztottam benne a csokit, majd hűtőbe került. Másnap egy habfixálóval felvertem. 
 
Ezeket a tejszínes krémmel töltött tortákat egyébként úgy szoktam beletölteni a tortába, hogy a krém szintjén oldalt körberakosgatom piskótacsíkokkal, így biztos nem folyik ki a krém és könnyebben lekenhető vajkrémmel a torta.

Íme a torta belseje:



2013. szeptember 17., kedd

Ajándékcsomag torta - Nutellakrémes


Nutellakrémes tortát kértek. Még nem csináltam, így komoly kutatómunka előzte meg a torta elkészítését. Az biztos volt, hogy a szokásos piskótát sütöm kakaós változatban, illetve tettem még a tésztába 3 evőkanál mogyorót. Az első tapasztalat itt ért, ugyanis nem kaptam török mogyorót, így földimogyoróval készült, de utólag úgy gondolom, hogy török mogyoró jobb lett volna.

A krémek közül nemigen győzött meg egyik sem, így kitaláltam a saját verziómat.

400 gr nutella
250 gr mascarpone
2,5-3 dl tejszín
1 habfixáló

A habtejszínt felverem a habfixálóval, a nutellát kikeverem a mascarponéval és óvatosan beleforgatom a tejszínhabot.

Cukor nem szükséges bele, mert elég édes, szerintem finom és könnyű lett.

Új képek ...

Új képek kerültek fel a galériába. Tekintsd meg őket!

GALÉRIA

2013. július 19., péntek

Bogyó és Babóca torta



 
Bartos Erika valamit tud ... rövid időn belül ez a harmadik Bogyó és Babócás tortám ... kétségkívül a 2-3-4 éves gyerekek nagy kedvence a katicalány, a csigafiú és a barátaik.
Belseje Eszterházy volt, íme a tortáról részletes fotók: 



2013. július 18., csütörtök

Mia és én torta


Az első Miás tortánál nem mertem bevállalni a figura elkészítését, így lányom ovis szülinapi zsúrjára az első fotón szereplő torta készült. Belül sima csokitorta volt, lévén az ovisok kedvence általában az. Kívül körbekentem egy nagyon pici ételfestékkel színezett habfixálós, porcukros felvert tejszínnel és habrózsákat tettem rá. Fondantot nyújtottam ki, kivágtam kör alakúra és hagytam száradni pár napot. Próbáltam olyan képet keresni az interneten, amit egy az egyben rá tudtam volna alkotni fondantból, de nem sikerült, így improvizálnom kellett. Fondantból vágtam ki az egyes darabkákat, azt ragasztottam rá a megszáradt kör alakú fondantlapra. Pici kör alakú fondantlapocskákra rákerültek még a meghívott gyerekek ovis jelei, ezeket tettem bele körbe. Ennek nagy sikere volt, természetesen mindegyik gyerek a saját jelével ellátott szeletet szerette volna.
 
A másodiknál már bevállalósabb voltam. Itt már elkészült a Mia figura és Onchao. A háttérkép tragant masszából készült, aljába hurkapálcákat szúrtam és egy műanyag edény oldalán hagytam megszáradni, így lett íves, majd fondanttal ráalkottam a kastélyt, a vízesést, pár fát, a többit lefestettem.
 
A harmadik torta az elsővel azonos módszerrel készült, csak itt a hátteret lefestettem.  

2013. július 16., kedd

Hófehérke és a Törpék muffin és sütinyalóka


Hófehérke és a Törpék... egy mese, mely kicsit Hófehérke, kicsit Hupikék Törpikék. Ennek az egyvelegéből jött létre ez a desszertasztal, mely az előző bejegyzésben leírt vörös bársony piskótából készült muffint tartalmazott, mascarponés krémmel és eperrel és erre kerültek rá az általam készített fondant lapocskák a mesék szereplőivel. Hófehérke pedig tulajdonképpen sütinyalóka, mely szintén vörös bársony piskótából készült, mintegy kókuszgolyó-szerű tésztaként elkészítve, azaz adtam hozzá kis olvasztott vajat, tejet, pici baracklekvárt, kakaóport, porcukrot és - ehhez most - narancsaromát. Szoknyaformát alakítottam neki, olvasztott fehércsokiba mártott hurkapálcát szórtam a szoknya felső részébe, majd lehűtöttem. Kétszer mártottam fehér csokiba úgy, hogy közben megvártam, amíg megszilárdult a hűtőben az első réteg. A második rétegre - mielőtt teljesen megszilárdult volna - sárga ételfestékkel színezett kristálycukrot szórtam. Ezt nagyon egyszerűen úgy készítettem, hogy zacskóba raktam a kristálycukrot egy csepp sárga folyékony ételfestékkel és összerázogattam. A felsőteste és a feje egy kinyomtatott kis papír volt, melyet a hurkapálcikához ragasztottam.

2013. július 13., szombat

Darth Vader torta fázisfotókkal


Star Wars rajongónak kérték ezt a tortát. Málnás-mascarponés krémmel és vörös bársony piskótával készült. A piskótával kapcsolatban nagyon megoszlanak a vélemények, mert tartalmaz ételfestéket. Ettől függetlenül én szoktam készíteni, engem nem zavar, egy nagyon finom, könnyű, ízletes tészta. 

Én ezt a receptet használom (szerintem ez a legelterjedtebb):
113 gr vaj (nem margarin)
1/2 teáskanál só
300 g cukor (én csak 200 gr körülit szoktam beletenni)
2 nagy tojás
250 g liszt
15 g kakaópor
240 ml író vagy kaukázusi kefír
1 teáskanál vanília aroma
2 evőkanál folyékony piros ételfesték (én ezt is redukáltam kb. másfél evőkanálra)
1 teáskanál ecet
1 teáskanál szódabikarbóna

A vajat kihabosítom, hozzáadom a cukrot, a vanília aromát, jól kikeverem, majd egyenként belekeverem az egész tojásokat. Kimérem a lisztet, hozzákeverem a kakaóport és a sót. Az íróhoz vagy a kefírhez hozzáadom az ételszínező festéket, és a lisztes keverékkel váltakozva hozzáadom a vajas krémhez. Végül egy kis tálban a szódabikarbónára öntöm az ecetet, és amíg pezseg, belekeverem a tésztába. A forma alját sütőpapírral bélelem ki, és a masszát úgy simítom el benne, hogy a szélénél egy kissé felhúzom a tésztát. A tésztát két lap érdemes kisütni, előmelegített, közepes hőfokú, 180 °C-os sütőben kb. 25-30 perc alatt. A sütés utolsó fázisában ellenőrizhetjük tűpróbával.
A kész lapokat 10 percig hagyom állni a formában, majd lisztezett felületre borítom óvatosan, mert kissé törékeny.

Itt megtekinthető róla egy videó is.

Én a fenti Darth Vader tortához másfél adagos tésztát készítettem, azt elfeleztem és két lapban sütöttem ki 27 cm-es tortaformában. Kifaragtam a külső formát.

A következő mascarponés-málnás krémmel töltöttem:
500 gr mascarpone
1 zselatin fix (opcionális)
200-300 ml tejszín
1 habfixáló
1 vaníliás cukor
vanília aroma
porcukor
200 gr fagyasztott málna

A tejszínt a vaníliás cukorral, ízlés szerint porcukorral és a habfixálóval habbá verem. Egy másik tálban kikeverem a mascarponét szintén ízlés szerint porcukorral. Ha nagyon lágy mascarponét sikerül vennünk, akkor érdemes belekeverni egy zselatin fixet. Óvatosan belekeverem a tejszínhabot, ha kell még cukrozom és vanília aromával ízesítem. Ráteszem a krémet az alsó piskótalapra, majd málnával körberakom és még egy kis krémet teszek rá, majd ráemelem a másik piskótalapot. A képen látszik, hogy én a krém köré szoktam egy csík piskótát tenni, így nem nyomja ki a krémet a felső lap és szebben körbe lehet kenni vajkrémmel.



Miután ráteszem a felső lapot, a leeső tésztát összemorzsolom és összekeverem egy kis krémmel, ami megmaradt és kialakítom a sisakrészt és a pofarészt.



Picit lehűtöm, hűtőben, majd körbekenem vajkrémmel. A vajkrémmel kapcsolatban írtam már egy bejegyzést. Én a madaras hipermarket saját márkás vaját vagy a Krajcár vajat szoktam használni, mert ezek nagyon finom tejszínes ízűek. Ízlés szerint lehet cukorral kikeverni, én nem szoktam sok cukrot beletenni, hiszen a fondant úgyis édes, viszont szobahőmérsékletű vajjal szoktam dolgozni és szép habosra ki szoktam keverni. Miután körbekenem, lehűtöm, majd szépen elsimítom meleg vízbe mártott késsel a vajat.


Jöhet a burkolás. Fondant recept itt. Mivel a fekete festék - próbáltam már port is, gélt is - nagyon nehezen színezi be a fondantot igazán szép feketére, így úgy döntöttem le fogom festeni. Így egy szürke fondantot gyúrtam ki és azzal körbeburkoltam.


 Majd jöhetnek rá a részletek.


És a festés - vodkával kikevert fekete ételfesték port használtam -, majd száradás után a három pici fehér pötty. És íme:



2013. július 12., péntek

Piskóta

Többféle piskótát kipróbálva nekem leginkább Kiskukta oldalán található recept vált be, így előszeretettel alkalmazom. A recept a linkre kattintva Kiskukta oldalán részletesen, fázisképekkel megtekinthető, én itt csak a receptet teszem közzé.

Ha kisebbek a tojások, akkor én plusz egyet hozzá szoktam még tenni, mert akkor a legjobb az eredmény, ha a tojás kb. 70 g körüli.

1 tojásos (ez kb. 14-15 cm átmérőjű laphoz)
50 g cukor+ 20 g a habba
90 g liszt
37 ml tej
37 ml olaj
1 tojás
4 gr sütőpor

2 tojásos (kb. 21-22 cm átmérőjű laphoz)
100 g cukor+ 40 g a habba
175 g liszt
75 ml olaj
75 ml tej
2 tojás
8 gr sütőpor

3 tojásos (24-25 cm átmérőjű laphoz)
150 g cukor+ 60 g a habba
263 g liszt
1,15 dl tej
1,15 dl olaj
3 tojás
12 gr sütőpor

4 tojásos (kb 27-28 cm átmérőjű tortalaphoz)
200 g cukor+ 80 g a habba
350 g liszt
1,5 dl olaj
1,5 dl tej
4 tojás
16 gr sütőpor

5 tojásos (kb. 29-30 cm átmérőjű laphoz)
250 g cukor+ 100 g a habba
437 g liszt
187 ml tej
187 ml olaj
5 tojás
20 gr sütőpor

Kakaós piskóta esetén annyiszor 10 gr kakaót teszek bele, ahány tojásos, de ezt le kell számolni a liszt mennyiségéből.  
 
Szétválasztom a tojásokat. A fehérjét csipet sóval és pár csepp citromlével elkezdem habbá verni. Amikor félig felvertem hozzáteszem a kristálycukrot és kemény habbá verem. A tojássárgát összekeverem a kristálycukorral, olajjal és tejjel. Ezután hozzáteszem a sütőporral elkevert lisztet (ha kakaós, akkor a kakaót is) és először óvatosan összekeverem, majd magas fokozaton pár percig keverem. Ezután kb. 2 kanálnyi fehérjét hozzáteszek, összekeverem, fellazítom a tésztát, majd utána szép óvatosan a többi habot is belevegyítem.
Sütőpapírral bélelt tortaformába teszem és az oldalára kicsit felhúzkodom. 175 fok körüli sütőben tűpróbáig sütöm.

Minnie Mouse - Minnie Egér torta




1 éves kislány szülinapjára kérték ezt a tortát. Túrós-barackos változatban készítettem el.
A piskótát a szokásos módon készítettem, az alsó szint 3 tojásos, a felső 1 tojásos.

Túrókrém:
500 gr túró
3 evőkanál tejföl
fél csomag Gála vaníliás pudingpor (nem főzős)
3-4 dl habtejszín
1,5 csomag habfixáló
ízlés szerint porcukor
citromaroma

A túrót kikevertem a tejföllel, majd hozzáadtam a vaníliás pudingot, ízlés szerint porcukrot és gépi haverővel elkevertem. A tejszínt habbá vertem ízlés szerint cukorral és a habfixálóval, majd óvatosan belekevertem a túrós masszába. Ízesítettem egy pici citromaromával.

2013. július 3., szerda

Fondant és vajkrém


Fondant

Első tortáimat a pillecukros változattal készítettem. Tulajdonképpen semmi ördöngösség nincs benne. Egyszerűen egy magas vajjal kikent üvegtálba kell a pillecukrot beletenni, majd mikróba szépen fokozatosan felolvasztani, úgy hogy közben vajjal megkent fakanállal többször meg kell keverni. Ha felolvadt átszitált porcukrot kell hozzáadagolni, annyit, hogy jól gyúrható masszát kapjunk. Nekem ez nagyon bevált, csak többször problémát okozott a fehér pillecukor beszerzése, így elkezdtem használni a Dr. Oetker nyújtható cukormázát. Ezzel sem volt gond, csak anyagilag kicsit megterhelő volt. Így kezdtem el kutakodni a tökéletes recept után és bátran állíthatom Kiskukta oldalán megtaláltam. Azóta is csak ezt használom.

1 ek zselatin
6 ek víz
1 ek margarin
2 ek méz
porcukor, amennyit felvesz

Azzal kezdjük, hogy a porcukrot szitáljuk át, minél finomabbra őrölt porcukrot válasszunk. Kb. fél kilónyit tegyünk keverőtálba, csináljunk közepére egy lyukat.
A zselatint keverjük el a vízzel, vízgőz fölött melegítsük fel, mikor már jó forró adjuk hozzá a margarint és a mézet, majd kavarjuk mindaddig míg teljesen szétolvad benne. Öntsük a porcukorhoz, majd kanállal kavarjuk bele, adagoljuk közbe bele a porcukrot, mikor már nem tudjuk kanállal kavarni akkor tegyük porcukorral meghintett munkalapra és gyúrjunk bele annyi porcukrot még, hogy ne ragadjon már a munkalapra, sem a kezünkre. Csomagoljuk fóliába, tegyük bele zacskóba, majd hagyjuk, hogy pihenjen egy napot. Elővéve margarinos kézzel gyúrjuk át, porcukros felületen nyújtsuk.

Vajkrém

Első tortáimnál én is beleestem abba a hibába, melybe szerintem elég sokan beleesünk. A fondant alatt egyszerűen megkentem a tortát azzal a krémmel, amivel betöltöttem. Aztán persze nem értettem, hogy miért olvadozik le a fondant a tortáról. Persze hamar kiderült, hogy ez azért van, mert a fondant alatt nem szabad magas nedvességtartalmú krémet használni, mert egyszerűen megolvasztja a cukormasszát. Mivel a vajkrémért - mint sokan mások is - nem nagyon vagyok oda, így elkezdtem kísérletezgetni mindenfélével. Csináltam egy főzött tojásos krémet, amit vajjal habosítottam ki, ez túl macerás volt. Próbáltam Hulalát alátenni, de bevallom nekem borsódzik a hátam a Hulalától és csúszkált rajta a fondant. Aztán próbáltam az úgynevezett olasz vajkrémet is, ez is macerás volt. Szóval egyik sem volt számomra tökéletes. De most bátran állíthatom, hogy rátaláltam a megfelelő megoldásra. Ami tulajdonképpen egyszerű vajkrém, de rájöttem, hogy nem mindegy milyen alapanyagból készítjük el. Először is azt,  hogy margarint használunk hozzá, felejtsük el. Nem lesz finom. Elkezdtem kipróbálni a különböző vajakat és rájöttem, hogy mindegyiknek más az íze. És találtam egyet - illetve most már kettőt - aminek nagyon finom tejszínes íze van. Ez pedig a madaras hipermarket saját márkás vaja. Sajnos most felemelték az árát és ezért kipróbáltam a Krajcár nevezetűt és ez is ugyanolyan finom tejszínes. Porcukorral kikeverve olyan az ízük, mint a tejszínhabnak. Így én most már csak ezt használom a fondant alá. Egyébként egy másik dolog miatt is a legjobb a vaj. Ez úgy tud rákeményedni a tortára, hogy sokkal könyebbé teszi a fondant ráhelyezését és ha véletlenül nem sikerül elsőre, akkor is könnyedén le tudjuk róla emelni.
Én nem szoktam  nagyon sok porcukrot adni a vajhoz, hiszen a fondant így is épp elég édes, így elég csak mértékkel. Bármilyen aromát adhatunk hozzá, ami illik a torta töltelékéhez.





2013. július 2., kedd

Nyári szülinapi torta


Erdei gyümölcsös-joghurtos-tejszínes töltelékkel készült ez a torta, igazi nyári hangulatban.


Töltelék:
200 gr gyümölcs (nálam málna és ribiszke)
500 gr erdei gyümölcsös joghurt
200 ml habtejszín
1 zselatin fix
0,5 dl víz vagy gyümölcslé
1,5 evőkanál zselatin
ízlés szerint cukor
 
A tejszínt habbá vertem, majd óvatosan beleforgattam a joghurtba, porcukorral  ízesítettem. Ezután óvatosan belekevertem a zselatin fixet. Mivel úgy láttam ez nem fogja meg kellőképen  a krémet, így még fél deci vízben felmelegítettem másfél evőkanál zselatint és ezt még nagyon óvatosan cseppenként, folyamatosan kevergetve a krémhez adtam.
 
A szokásos piskótát készítettem a 2 tojásos mennyiséggel, de 3 tojásból (mivel elég kicsik voltak a tojások). Háromfelé vágtam, a krém így két rétegben került bele, mindkét rétegre pakoltam a gyümölcsökből. Vajkrémmel kentem körbe a fondantos burkolás előtt.




2013. május 15., szerda

Ajándékcsomag torta


 
18. szülinapra készült, túrós-gyümölcsös töltelékkel. Imádtam készíteni!

Igazi csajos, tavaszias torta



Egy 2 éves kislánynak névnapjára készült, Eszterházy torta volt az alap.
Szerettem volna egy igazán szép, virágos, tavaszias, csajos tortát készíteni.
Így sikerült ...

2013. május 8., szerda

Csokoládétorta asztalos mesternek



Nagy kihívás volt ez a torta. Részben a fűrész miatt. Először használtam tragant masszát és nem tudtam, hogy viselkedik. Féltem, hogy esetleg eltörik a fűrész, de mondhatom nemhogy eltört, de olyan masszív és kemény lett, hogy akár még fűrészelni is lehetett volna vele.
A táblát szintén tragantmasszából készítettem, kakaóporral színeztem, igyekeztem úgy hogy erezetes legyen. Ezt a szép idézetet kérték rá, kinyomtattam papírra, átindigóztam és kakaóporral színezett glazúrral írtam rá. A fatörzs két vége és a kis kiálló rész vége fondantból van, kakaóporral erezetet festettem rá és a végén beleállítottam a "fába" fűrészt.
 
Tragant massza receptje:
1 kg porcukorra megadva.
15 gr zselatint beáztatok kb. 6 evőkanál vízbe. Ha megdagadt, hozzáadok 5 g borkősavat és 30 ml vizet, majd gőz fölött felmelegítjem és belekverek kb. 1 kg átszitált porcukrot. Jól összegyúrom majd légmentesen zacskóba csomagolom és állni hagyom pár órát. Nagyon gyorsan szárad ezért egyszerre csak kis adaggal dolgozzunk és a többit csomagoljuk vissza.

A csokoládés piskótát ez alapján a recept alapján sütöttem meg. A krém fejtörést okozott, mert én nem szeretem a csokitortát, főleg a vajas krémet nem, így kétféle krémet kipróbáltam. Nekem az egyik ízlett (pudingos változat), a férjemnek a másik (vajkrémes változat), így megalkottam a saját verziómat, összekevertem a kettőt.

Így lett a kövekező:
Hozzávalók:
4 tojás
1 vaníliás cukor
20 dkg kristálycukor
2 evőkanál kakaó
20 dkg étcsoki
10 dkg vaj
1 étcsokoládés pudingpor
2-3 evőkanál kristálycukor
4 dl tej
2-3 dl tejszín
rum ízlés szerint

Először elkészítem a pudingot. 3 dl tejet felteszek melegíteni, a maradék 1 dl-hez hozzáadom a pudingport és a 2-3 evőkanál kristálycukrot, csomómentesre elkeverem. Amikor forr a tej hozzáöntöm a pudingporos tejet és ismét felforralom, igyekezve hogy csomómentes maradjon. Lehúzom a tűzről, belekeverek 10 dkg apróra tördelt étcsokoládét. Félreteszem hűlni. Ezután a tojásokat, a vaníliás cukrot és a kristálycukrot egy tálba mérem, mixerrel keverem, habosítom, majd vízgőz fölé helyezve tovább keverem addig, míg belenyúlva kellemetlenül forrónak nem találom a habot. Leveszem a vízgőzről, beleszitálom a kakaót, beleöntöm a másik 10 dkg apróra tört csokit is, majd jól elkeverem benne. Szobahőmérsékletűre hűtöm, majd 3-4 órára hűtőbe teszem, hogy jól lehűljön. A nagyon lágy vajat ráteszem a hideg alapra, majd együtt jól kihabosítom. Ezután hozzáadom az étcsokis pudingot és a felvert tejszínt és rumot,  ízlés szerint. Ha kell, lehet még édesíteni, nekem így elég édes volt. Nekem ez így azért ízlett, mert nem volt túl vajas, sem pudingos, viszont igazán finom csokoládéízű volt.

Diabetikus túrós-málnás torta


 
Hagyományos díszítéssel kérték tőlem ezt a tortát, azzal a kéréssel, hogy csajos legyen és a 40-es szám megjelenjen rajta.
A piskótához Kiskukta receptjét használtam, mint általában. Mivel külön kérték, hogy sok krém legyen benne és kevés tészta, így 1 tojásos piskótát sütöttem és azt terveztem kétfelé vágni (16 cm-es formában). Aztán a krém nem lett annyira masszív, így végül egy nagyon vékony lapot még a felső tésztából levágtam és beraktam középre. Szintén Kiskukta oldalán talált túrós töltelék került bele, de mivel diabetikusan kérték, így nyírfacukrot használtam illetve kicsit módosítottam az arányokon és reszelt citromhéjat is tettem bele. Nekem híg lett a krém, féltem nem lesz elég masszív, így biztos ami biztos alapon még egy zselatin fixet beleraktam egy minimális mennyiséget kivettem, azt kentem kívülre. Tejszínhab rózsákat kapott, középre málna és tortazselé került és diabetikus marcipánnal díszítettem, amit szintén én csináltam, zselatin, víz, margarin, méz, madula és nyírfacukor felhasználásával. Összességében elégedett voltam  végeredménnyel.

2013. május 7., kedd

Tripla csokimousse torta



Amikor erre a tortára megkértek, hogy készítsem el, nagyon sokat kutakodtam, keresgéltem az interneten a tökéletes receptért. Két verziót ki is próbáltam mini adagban, aztán megszületett az én verzióm. A tészta alap a Cuppcake blogban található Sacher tészta lett. Ezt korábban már egy sütinyalókánál használtam és nagyon ízlett. A középső csokimousse réteg ötletét Mandulasarok oldalán talált recept adta, de egy kicsit átalakítottam. A felső fehércsokimousse réteg pedig egy külföldi oldalról származik.

Alsó szint - tészta:
10 dkg szobahőmérsékletű vaj
14 dkg étcsokoládé
14 dkg porcukor
4 nagyobb tojás
7 dkg liszt
csipet só

A vajat a cukor 2/3-ával kikeverem, jó habosra. Közben felolvasztom a csokit vízgőz felett. A csokit hagyom hűlni, majd beleöntöm a vajkrémbe, keverem. A tojássárgákat egyenként belekeverem a masszába, a fehérjéket a maradék porcukorral kemény habbá verem, majd az egészet összeforgatom óvatosan. A végén beleszitálom a lisztet, és simává keverem. Kb. 180 fokon sütöm, 15-20 perc alatt megsül. Amikor kihűlt leveszem róla a sütőpapírt.

Középső étcsokimousse réteg:
3 tojássárgája
1 tojás
120-130 ml egyszerű szirup (ezt 13,5 dkg cukorból 135 ml vízből kell főzni)
22,5 dkg étcsokoládé minimum 60%-os
450 ml tejszín

A csokoládét gőz felett megolvasztom, a tojásokat a sziruppal vízfürdőben, úgy, hogy az edény félig a vízben legyen, krémesre verem, majd leveszem a tűzről és addig verem tovább, amíg kihűl. Az olvasztott csokoládét a tojásos masszához keverem, majd óvatosan beleforgatom a felvert tejszínt.

A 22 cm-es tortagyűrűt a tészta köré rakom, ráöntöm az étcsokimousse-t, elsimítom és legalább 2 órára hűtőbe teszem dermedni.

Felső fehércsokimousse réteg:
3/4 teáskanál étkezési zselatin
1 evőkanál víz
18,5 dkg fehércsokoládé
250 ml tejszín

A zselatint összekeverem a vízzel és félreteszem kb. 5 percig. 50 ml tejszínt felmelegítek és hozzákeverem a zselatinhoz. Vízfürdő felett felolvasztom a fehércsokit, majd hozzákeverem a tejszínes zselatint. Félreteszem 5-8 percig hűlni. Felverem a tejszínt és óvatosan hozzákeverem a fehércsokis masszához.
Ha megdermedt a középső étcsokimousse réteg, ráöntöm és visszateszem a hűtőbe, legalább 2 órára, de legjobb egy éjszakára.

Díszítéshez:
15-20 dkg étcsokoládé
2-3  dkg tejcsokoládé
1 dl tejszín
kakaópor, porcukor

A díszítéshez étcsokit olvasztottam, egy zsírpapírra ráöntöttem, elsimítottam, majd hűtőbe tettem, megdermesztettem. Majd lemértem a torta magasságát és kb. 1 cm-rel magasabb téglalapokat, majd abból kb. két ujjnyi széles csíkokat vágtam. Ezután tejcsokit olvasztottam, beleraktam zacskóba, majd a sarkát kivágtam és hullámos mintákat csináltam rá, majd hűtőbe  tettem. A tortát körbe felvert enyhén cukrozott tejszínhabbal kentem meg, majd rárakosgattam a csokilapokat. Tetejére kakaós tejszínhabrózsák, csokidíszek és csokiforgácsok kerültek.

2013. április 26., péntek

Rózsaszín keresztelői torta



Szintén keresztelőre készült, a keresztlányomnak. Egyszerűt szeretem volna, így készült el ez.

Keresztelői torta



Keresztelőre készült, belül narancsos-fehércsokis ízű volt. Tetején egy köralakú fondant bevonat, azon pici talpforma cukorgyöngyből, oldalán fehér csokoládé lapocskák.

Hello Kitty torta

 
Kisebbik lányom 1. éves szülinapjára készült. Igyekeztem egy egyszerű figurát találni, amit tud "értékelni". Ennél a tortánál még teljesen tapasztalatlan voltam a bevonatos torták terén, így elkövettem azt a hibát, hogy a tortába töltött tejszínes-mascarponés krémmel kentem be a bevonat alatt  a tortát. Amit nem szabad, mert a vizes-tejes tartalmú krémek feloldják a fondantba található cukrot és szépen elkezd leolvadni a bevonat a tortáról. Én persze akkor ezt még nem tudtam. Természetesen a kislányomat ez cseppet sem zavarta és a tálalásig valahogy csak-csak kibírta a torta. Mondanom sem kell, hogy kb. 10 percenként rohangáltam a hűtőhőz ellenőrizni az állapotát.

Az első - Barbie torta



 
Nagyobbik lányomnak készítettem. Ez volt az első próbálkozásom fondant bevonatos tortával. Ezt a tortát pillecukros fondant bevonattal készítettem. Igazság szerint nem volt olyan bonyolult, mint gondoltam, valószínűleg ezért is ragadott magával a későbbiekben a bevonatos és figurális torták világa.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...